Řidičské oprávnění pro motocykl

Rozdělení řidičských průkazů aneb s čím vlastně můžete řídit motorku nebo čtyřkolku:

Existují 4 skupiny průkazů na motocykly a to AM, A1, A2 a A

Skupina AM

s tímto oprávněním můžete řídit motocykly do maximální rychlosti 45 km/h a výkonu 4 kW do objemu motoru 50 ccm bez ohledu na způsob řazení. Dále můžete řídit také čtyřkolku s maximální rychlostí do 45 km/h, protože dle legislativy je považována za moped.

Skupina A1

s tímto řidičským oprávněním můžete řídit motocykly do výkonu 11 kW a objemu motoru do 125 ccm.

Skupina A2

s tímto řidičským oprávněním můžete řídit motocykly bez rozdílu objemu motoru avšak pouze s výkonem do 35 kW nebo s určitým váhovým poměrem ku výkonu. Výpočet se provádí tak, že pohotovostní hmotnost motocyklu podělíte číslem 5 a pokud vám vyjde číslo menší než je číslo uvedené u výkonu motocyklu v technickém průkazu, můžete i takový motocykl řídit s řidičským oprávněním skupiny A2.

Skupina A

s tímto řidičským oprávněním můžete řídít jakýkoli motocykl bez omezení výkonu nebo objemu motoru.

Avšak je zde i možnost řízení motocyklu nebo skútru a to bez držení jakéhokoli řidičského oprávnění výše uvedených skupin na motocykl. A to skupina B na osobní automobil.

Skupina B

v našem případě, tedy pro potřeby řízení motocyklu nebo skútru je podstatné, aby objem motoru nepřekročil 125 ccm, výkon nepřekročil 11 kw a motocykl případně skútr byl z výroby vybaven některou z variant automatického řazení (nejčastěji variátor). S oprávněním skupiny B tedy můžete řídit většinu skútrů s objemem motoru do 125 ccm. Stejně tak vás řidičský průkaz skupiny B opravňuje k řízení jakékoli čtyřkolky bez rozdílu objemu motoru a výkonu za předpokladu, že tato je homologovaná pro silniční provoz dle příslušného zákona.